fbpx

Fizjoterapia Stomatologiczna

Fizjoterapia, a stomatologia? Czy te dwie dziedziny mają ze sobą cokolwiek wspólnego? Fizjoterapia jest częścią nauk medycznych, zajmuje się leczeniem dysfunkcji układu ruchu, przywracaniem sprawności, edukacją pacjenta, natomiast stomatologia to szeroka dziedzina medycyny, obejmująca profilaktykę, leczenie zębów, przyzębia i innych tkanek znajdujących się w jamie ustnej.

Fizjoterapia Stomatologiczna w Prime Dental

Fizjoterapia stomatologiczna to ważny element w procesie leczenia stomatologicznego. To uzupełnienie leczenia stomatologicznego, które pozwala się pozbyć dolegliwości związanych z nieprawidłową pracą mięśni narządu żucia oraz stawów skroniowo-żuchwowych, które są łączącym elementem pomiędzy zębami, a stawem.

Czym jest staw skroniowo-żuchwowy?

Staw skroniowo-żuchwowy to jedyne ruchome połączenie w obrębie czaszki, jest jednym z najczęściej używanych stawów ciała. Pozwala na otwarcie ust miliardy razy w ciągu całego życia, a jego prawidłowa praca jest bardzo ważna podczas mówienia, jedzenia czy picia.

Fizjoterapia Prime Dental

Pierwszą oznaką dolegliwości stawów  skroniowo-żuchwowych mogą być problemy z otwieraniem, zamykaniem buzi czy przełykaniem. Migreny, bruksizm, szumy uszne, urazy w obrębie narządu żucia, zwiększone napięcie mięśni czy szczękościsk – to najczęstsze objawy zaburzeń skroniowo-żuchwowych z jakimi zgłaszają się pacjenci. Z pomocą przybywa fizjoterapeutka Hania – wykonując badanie manualne i funkcjonalne pozna przyczynę dolegliwości i wdroży właściwą terapię fizjoterapeutyczną – ukoi ból bądź zmniejszy napięcie mięśni.

Jak wygląda pierwsza wizyta u fizjoterapeutki stomatologicznej?

Pierwsza wizyta to przede wszystkim obszerna rozmowa z Pacjentem i diagnostyka, która ma na celu odnaleźć właściwy obszar dolegliwości. Po wywiadzie z Pacjentem fizjoterapeutka Hania wykonuje badanie oraz testy diagnostyczne, dobiera terapię i ustala cykl zabiegów. Pierwsza wizyta składa się z 4 etapów: szczegółowy wywiad o Twoich dolegliwościach, badanie palpacyjne i testy funkcjonalne, planowanie i rozpoczęcie terapii.

Jak należy się przygotować do pierwszej wizyty?

Ubierz się wygodnie, abyś czuł się komfortowo. Jeśli posiadasz dokumentację medyczną, przynieś ją ze sobą na wizytę. Wspomagasz się lekami przeciwbólowymi lub maścią na ból? Zrezygnuj z przyjmowania leków i maści przed wizytą, jeśli jest to możliwe.
 
Fizjoterapia stomatologiczna to nie tylko leczenie stawu skroniowo-żuchwowego to także niezbędna pomoc po urazach mechanicznych (np. po wypadku samochodowym bądź upadku). Przed leczeniem ortodontycznym, zabiegami z zakresu chirurgii szczękowo-twarzowej, implantologii czy protetyki coraz częściej zalecana jest terapia stomatologiczna, która ma na celu zmniejszenie napięcia w tkankach miękkich. W naszej Klinice stosujemy nowoczesne techniki fizjoterapii stomatologicznej, aby jak najlepiej pomóc każdemu pacjentowi, który zmaga się z codziennym lub częstym bólem.

Zabieg Fizjoterapii Stomatologicznej Prime Dental