fbpx

Leczenie Kanałowe Bez Tajemnic

Leczenie kanałowe nazywane przez lekarzy „leczeniem endodontycznym” wzbudza niemiłe odczucia u Pacjentów, a dlaczego?
Czy jest się czego bać? Dlaczego leczymy zęby pod mikroskopem? Czy cały proces leczenia może odbyć się na jednej wizycie? Jak wygląda leczenie kanałowe w Prime Dental?
Zapraszamy do poniższej lektury, a odpowiemy na najczęstsze pytania naszych Pacjentów!

Prime Dental Leczenie Kanałowe

Kiedy kwalifikujemy ząb do leczenia kanałowego?

Gdy na zębie występuje nieleczona próchnica (już od dłuższego czasu) może to doprowadzić do zapalenia miazgi zęba. W przeszłości takie zęby skazane były na usunięcie. W dobie nowoczesnej technologii takiego zęba można jeszcze wyleczyć! Nasi lekarze endodonci z pewnością poradzą sobie z najtrudniejszymi przypadkami! a jakimi? – min.:  ponowne leczenie kanałowe, złamane narzędzie w kanale, perforacje czy niedrożne kanały korzeniowe.

Czy leczenie kanałowe “boli”?

To najczęściej zadawane pytanie przez naszych Pacjentów. Cały zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym
Obalamy obecne mity – leczenie kanałowe wcale nie musi i nie jest bolesne!
Pacjent bezpośrednio po zabiegu może odczuwać jedynie delikatną nadwrażliwość bądź dyskomfort trwający od 2-4 dni. Wówczas zalecamy środki przeciwbólowe dostępne bez recepty lub kontakt z lekarzem prowadzącym.

Czy można wyleczyć ząb na jednej wizycie?

Leczenie kanałowe można rozpocząć i zakończyć już na jednej wizycie. Każdy przypadek jest indywidualny i czasami wymaga dodatkowych działań. Jeżeli kanały są zbyt wąskie lub występuje ropień, zabieg może zostać wydłużony do dwóch wizyt. W trosce o zdrowie, a przede wszystkim staw skroniowo-żuchwowy Pacjenta maksymalna długość wizyty nie powinna przekraczać dwóch godzin.

Tomografia Komputerowa Prime Dental

Jak wygląda proces leczenia?

Proces leczenia endodontycznego składa się z kilku etapów. 
Na początku wizyty wykonywane jest zdjęcie pantomograficzne (panoramiczne) lub zdjęcie RTG małoobrazkowe, które ma na celu pokazać stopień zaawansowania choroby. Następnie lekarz zakłada Pacjentowi koferdam (gumowa membrana, która odizolowuje leczony ząb od reszty jamy ustnej) oraz klamrę i otwiera komorę zęba oraz usuwa zainfekowaną miazgę. Kolejnym etapem jest opracowanie oraz płukanie systemu kanałów. Po osuszeniu kanałów lekarz wypełnia je materiałem biozgodnym czyli gutaperką. Ostatnią czynnością zabiegu jest wypełnienie zęba materiałem kompozytowym, a jeśli ząb wymaga dodatkowego wzmocnienia – włóknem szklanym. W dużym uproszczeniu tak wygląda cały proces leczenia kanałowego.

Leczenie Kanałowe Pod Mikroskopem Prime Dental

Dlaczego endodoncja wykonywana jest pod mikroskopem?

Dzięki nowoczesnej technologii w klinice Prime Dental możemy za pomocą mikroskopu zlokalizować dodatkowe kanały, które na początku leczenia endodontycznego są niewidoczne. Endodoncja wykonywana pod mikroskopem powiększa pole zabiegowe, dzięki temu praca lekarza endodonty jest znacznie bardziej precyzyjna i pozwala oczyścić sieć kanałów z bakterii. 

Leczenie Kanałowe Pod Mikroskopem Prime Dental

“Lepiej usunąć zęba i wstawić implant” 

Często słyszymy takie słowa – jednak odradzamy taki proces leczenia! 
Oczywiście, w klinice Prime Dental we Wrocławiu wszczepiamy implanty, montujemy korony, śnieżnobiałe licówki, mosty czy inne prace protetyczne. Jednak każdy z naszych lekarzy zaleca, aby o swoje zęby dbać jak najdłużej, ponieważ nic nie zastąpi naszej własnej tkanki zęba.

Leczenie Kanałowe Pod Mikroskopem Prime Dental

W klinice Prime Dental we Wrocławiu każde leczenie kanałowe wykonujemy pod mikroskopem z pomocą asystentki, pracując na tzw. “cztery ręce”. W trosce o komfort naszych Pacjentów i najwyższą jakość usług każde leczenie kanałowe wykonują doświadczeni lekarze – endodonci.