fbpx

Ortodoncja

Leczenie ortodontyczne to dziedzina stomatologii, która zajmuje się leczeniem wad zgryzu, które nie tylko są defektem kosmetycznym, ale także mogą powodować choroby przyzębia, wady wymowy czy choroby przewodu pokarmowego.  Ortodoncja to nie tylko poprawa estetyki naszego uśmiechu, ale także leczenie narządu żucia. W klinice Prime Dental oferujemy naszym Pacjentom szeroki wybór aparatów ortodontycznych ruchomych i stałych – dostosowanych do danej sytuacji klinicznej każdego Pacjenta.  Nie ma górnej granicy wiekowej rozpoczęcia leczenia ortodontycznego. Bardzo często leczenie ortodontyczne może być wstępem do leczenia protetycznego. Integralną częścią każdej wizyty ortodontycznej jest otrzymanie indywidualnego planu leczenia.

Ortodoncja Leczenie Ortodontyczne

Niezbędnym elementem wizyty przygotowującej do założenia aparatu ortodontycznego jest wykonanie modeli diagnostycznych, zdjęcia cefalometrycznego oraz panoramicznego a czasem tomografii komputerowej- wszystkie niezbędne zdjęcie RTG do rozpoczęcia leczenia wykonujemy w naszej klinice

Etapy leczenia ortodontycznego:

  • konsultacja ortodontyczna (pobranie wycisków, wykonanie zdjęcia panoramicznego i cefalometrycznego)
  • omówienie indywidualnego planu leczenia przygotowanego przez lekarza ortodontę, wybór modelu aparatu ortodontycznego 
  • montaż aparatu oraz wizyty kontrolne co 3-4 tygodnie lub 8-12 tygodni (aparaty samoligaturujące)

Naszym Pacjentom oferujemy aparaty:

  • ruchome
  • stałe (samoligatorujące, estetyczne, metalowe)
  • nakładki Orthero

Aparat ortodontyczny ruchomy – przeznaczony jest do leczenia wad zgryzu w trakcie rozwojowym u dzieci (pomiędzy 5., a 12. rokiem życia). Aparat ruchomy koryguje niewielkie wady zgryzu podczas gdy mały Pacjent rośnie i się rozwija. W ciągu doby lekarz zaleca noszenie aparatu przez 14-16h.

Aparat ortodontyczny metalowy – to klasyczny, stały aparat tradycyjny. Składa się z zamków, które połączone są ze sobą łukiem ortodontycznym za pomocą ligatur (specjalistycznych gumek utrzymujących łuk). Każda z ligatur może mieć także inny kolor. Wizyty kontrolne odbywają się co 3-4 tygodnie.

Aparat Ortodontyczny Metalowy Prime Dental
Aparat Metalowy

Aparat ortodontyczny estetyczny – często nazywany jest także aparatem kosmetycznym, zbudowany jest z przeźroczystych materiałów gwarantując dyskretne leczenie. Wybierany jest przez Pacjentów, którym zależy na dużej estetyce w trakcie leczenia ortodontycznego. Przeźroczyste bądź mleczne zamki są nieco większe od metalowych. Producenci musieli zwiększyć wytrzymałość zamków estetycznych poprzez zwiększanie ich masy oraz rozmiaru zamka. 

Aparat Ortodontyczny Estetyczny Prime Dental
Aparat Estetyczny

Aparat ortodontyczny samoligaturujący – to aparat stały, który nie posiada ligatur (gumek) na zamkach. Łuk aparatu utrzymuje się na zębach dzięki specjalnym klapkom, które znajdują w zamkach. Zęby przesuwają się znacznie swobodniej (bez uczucia dyskomfortu) jednocześnie skracając czas leczenia. Utrzymanie prawidłowej higieny jest także prostsze. Pacjenci nie muszą się martwić o usuwanie resztek pokarmu z przestrzeni pomiędzy ligaturami. Dużą zaletą aparatów samoligaturujących jest także częstotliwość odbywania wizyt kontrolnych. Osoby posiadające ten typ aparatu odbywają wizyty co 8-12 tygodni.

Nakładki Orthero – to doskonała alternatywa dla stałych aparatów ortodontycznych. Personalizowane nakładki Orthero dokonują stopniowej korekty, aż do uzyskania naturalnego i prawidłowego układu uzębienia. Pacjent otrzymuje komplet nakładek, które zmienia co 2 tygodnie, zgodnie z zaleceniami lekarza. Niezauważalne, przeźroczyste nakładki mogą być swobodnie zakładane i zdejmowane przez Pacjenta, jednak powinno się je nosić jak najdłużej w ciągu doby (22 godziny). Dużą zaletą nakładek Orthero jest możliwość ściągania ich do jedzenia, co umożliwia utrzymanie  doskonałej higieny. Nie powodują uczucia dyskomfortu, nie mają także wpływu na stan zębów i jamy ustnej Pacjenta. 

Nakladki Ortheo Prime Dental
Nakładki Ortheo

Prawidłowe leczenie ortodontyczne zapobiega chorobom przyzębia, likwiduje przeciążenia, wpływa na poprawę wymowy oraz przywraca estetyczny uśmiech i zadowolenia każdego Pacjenta.