fbpx

Osocze Bogatopłytkowe w Stomatologii

Osocze czy fibryna bogatopłytkowa to zabiegi najczęściej kojarzone z medycyną estetyczną, a czy mają zastosowanie w stomatologii? Własne osocze posiada potężną moc, zwłaszcza na etapie regeneracji zębodołów poekstrakcyjnych, czy podczas wspomagania procesu gojenia ran.

Ból zęba - czy muszę usunąć ząb?

Ekstrakcja, czyli usunięcie zęba to ostateczność. Pacjent, który zgłasza się na zabieg musi mieć świadomość, że to konieczność. Przyczyną usunięcia zęba są min. głębokie złamania, zniszczenie twardych tkanek zęba, co uniemożliwia trwałą odbudowę danego zęba, stany zapalne okolic wierzchołka korzenia, czy brak miejsca na wszystkie zęby w jamie ustnej (ekstrakcje ze wskazań ortodontycznych).

Osocze Chirurgia

Usunięcie zęba w naszej klinice przeprowadza doświadczony chirurg stomatologiczny, który wyjaśnia krok po kroku cały proces zabiegu. Po usunięciu zęba nie ma już odwrotu, dlatego też decydując się na ekstrakcję zęba musisz mieć świadomość, że każdy brak zębowy znacząco wpływa na całą jamę ustną i może przyczynić się do powstania nieodwracalnych zmian (min. przesunięcia się zębów sąsiednich czy przeciwstawnych).

Przed podjęciem ostatecznej decyzji skonsultuj się z lekarzem-protetykiem lub implantologiem, który po ekstrakcji zęba zajmie się odbudową protetyczną w brakującym miejscu.

Każdy zabieg chirurgiczny wymaga odpowiednej regeneracji. Aby proces gojenia po usunięciu zęba przebiegł znacznie szybciej – zalecamy zabieg z wykorzystaniem fibryny bogatopłytkowej. Dyskomfort oraz obrzęk po zabiegu będzie znacznie mniejszy. Po ekstrakcji odłóż leki na bok i skorzystaj z naturalnego preparatu pochodzącego z Twojego organizmu.

Coraz częściej po osocze sięgają lekarze-dentyści, nie tylko przy zabiegach ekstrakcyjnych, ale także przy zabiegach z zakresu periodontologii, chirurgii twarzowo-szczękowej czy implantologii.

Jak powstaje osocze bogatopłytkowe?

Wystarczy jedynie Twoja własna krew!

Pierwszym krokiem jest pobranie niewielkiej ilości krwi od Pacjenta do probówki – jak przy tradycyjnych badaniach laboratoryjnych. Następnym etapem jest umieszczenie próbki w wirówce (urządzenie, które służy do odwirowywania krwi). Po upływie kilku minut krew zostaje podzielona na czerwone krwinki oraz osocze. Gotowe! Ostatni krok to podanie osocza do rany poekstrakcyjnej.

Osocze czy fibryna?

W medycynie estetycznej czy w stomatologii naprzemiennie są używane zwroty: “osocze bogatopłytkowe” lub “fibryna bogatopłytkowa” ponieważ oba materiały są pozyskiwane z własnej krwi Pacjenta. Fibryna podawana jest bezpośrednio do tkanek i tworzy tzw. “trójwarstwową przestrzeń” i zapewnia dłuższe utrzymanie się “preparatu” w miejscu podania. Wszelkie elementy fibryny pełnią kluczową rolę w trakcie regeneracji tkanek czy naprawy struktur skóry. Natomiast osocze bogatopłytkowe to koncentrat płytek krwi zawierający zbiór czynników przyspieszających tworzenie nowych naczyń krwionośnych, cechuje się bardzo szybkim uwolnieniem dużego stężenia czynników wzrostu.

Fibryna czy osocze to najbezpieczniejsza forma terapii ponieważ pochodzi z naszego, własnego organizmu. Nie występują żadne skutki uboczne jak alergie czy działania niepożądane. Osocze to także źródło kolagenu czy elastyny, które przyśpiesza naturalne procesy naprawcze.

Konsultacja Prime Dental