fbpx

APARAT SAMOLIGATURUJĄCY CZY KLASYCZNY?

Założenie aparatu ortodontycznego to jedna z najskuteczniejszych i najpopularniejszych metod leczenia wad zgryzu. Pacjenci, którzy decydują się na rozpoczęcia leczenia często mają dylemat jaki rodzaj aparatu wybrać. Coraz częściej aparat ortodontyczny traktowany jest jako rodzaj biżuterii i dodatku do codziennej stylizacji. W klinice Prime Dental Wrocław oferujemy Pacjentom szeroki wybór różnych modeli aparatów ortodontycznych, od klasycznych – metalowych do samoligaturujących estetycznych czy nakładek Orthero Wrocław.

Jaka jest różnica pomiędzy aparatem klasycznym, a samoligaturującym? Zapraszamy do zgłębienia poniższej lektury, gdzie poznasz różnice pomiędzy najpopularniejszymi aparatami ortodontycznymi!

Ortodoncja Leczenie Ortodontyczne

Aparat klasyczny - czyli jaki?

Aparat ortodontyczny metalowy jest najczęściej wybierany przez Pacjentów, wiąże się to także z ceną aparatu. W Prime Dental Wrocław oferujemy Pacjentom aparaty klasyczne – metalowe oraz estetyczne.

Aparat Ortodontyczny Metalowy

 – to klasyczny, stały aparat tradycyjny. Składa się z zamków, które połączone są ze sobą łukiem ortodontycznym za pomocą ligatur (specjalistycznych gumek utrzymujących łuk). Każda z ligatur może mieć także inny kolor, dlatego też są to aparaty popularne wśród młodzieży. Szeroka gama kolorów ligatur sprawia, że co miesiąc możemy zmieniać kolor naszego aparatu (ligatur). Wizyty kontrolne odbywają się natomiast co 3-4 tygodnie. Zamków w aparatach klasycznych nie da się ukryć jednak są mniejsze i płaskie niż w aparatach samoligaturujących. Jeżeli nie chcesz mieć tzw. “metalowego uśmiechu” z pomocą przychodzi aparat estetyczny.

Aparat Ortodontyczny Metalowy Prime Dental
Rys. 1 - Aparat klasyczny, metalowy, leczenie ortodontyczne Wrocław.
Aparat ortodontyczny estetyczny

– to klasyczny aparat w którym zamki są w kolorze mlecznym lub zupełnie przezroczystym. Ogromną zaletą jest ich niewidzialność zwłaszcza jeżeli nie chcemy, aby nasza “nowa biżuteria” była widoczna. Zamki są nieco większe i grubsze w porównaniu z metalowymi poprzednikami. Podczas picia bądź jedzenia zamki mogą się przebarwiać jednak częsta wymiana ligatur sprawia, że co 3-4 tygodnie ligatury będą zupełnie nowe.

Aparat samoligaturujący - jaki to aparat?

Aparat samoligaturujący

– to aparat stały, który nie posiada ligatur (gumek) na zamkach. Łuk aparatu utrzymuje się na zębach dzięki specjalnym klapkom, które znajdują w zamkach. Brak ligatur sprawia, że nie trzeba ich wymieniać, a wizyty kontrolne odbywają się znacznie rzadziej. Zęby przesuwają się swobodniej (bez uczucia dyskomfortu) jednocześnie skracając czas leczenia. Utrzymanie prawidłowej higieny jest także prostsze. Pacjenci nie muszą się martwić o usuwanie resztek pokarmu z przestrzeni pomiędzy ligaturami. Dużą zaletą aparatów samoligaturujących jest także częstotliwość odbywania wizyt kontrolnych. Osoby posiadające ten typ aparatu odbywają wizyty w Prime Dental co 8-12 tygodni.

Aparaty samoligaturujące dzielą się na:

 • metalowe
 • estetyczne (kosmetyczne)
Aparat samoligaturujący estetyczny

– często nazywany jest także aparatem kosmetycznym, zbudowany jest z przeźroczystych materiałów gwarantując dyskretne leczenie. Wybierany jest przez Pacjentów, którym zależy na dużej estetyce w trakcie leczenia ortodontycznego. Natomiast aparat samoligaturujący metalowy różni się jedynie wyglądem, zamiast przezroczystych elementów są metalowe zamki. Dużym plusem aparatów samoligaturujących jest użycie mniejszej siły koniecznej do przesuwania zębów w porównaniu do klasycznych aparatów oraz częstotliwość wizyt kontrolnych.

Aparat Ortodontyczny Estetyczny Prime Dental
Rys. 2 - Aparat estetyczny, ortodoncja Wrocław.

Porównanie

Aby ułatwić wybór aparatu ortodontycznego, poniżej przedstawiamy tabelę porównującą dwa najpopularniejsze aparaty w klinice stomatologicznej Prime Dental Wrocław:

Aparat Klasyczny

od 1800 PLN za 1x łuk
 • Do wyboru: Estetyczny i Metalowy
 • Ligatury: TAK
 • Zamki: mniejsze i płaskie
 • Czas Leczenia: podobny do aparatu
  samoligaturującego
 • Komfort: większe tarcie pomiędzy drutem, a ligaturą
  może wywoływać dyskomfort u Pacjenta
 • Wizyty Kontrolne: co 3 - 4 tygodnie
 • Cena Wizyty Kontrolnej: 150 - 250 PLN

Aparat Samoligaturujący

2500 - 3500 PLN za 1x łuk
 • Do wyboru: Estetyczny i Metalowy
 • Ligatury: BRAK
 • Zamki: większe
 • Czas Leczenia: podobny do aparatu metalowego
  jednak w wielu przypadkach krótszy
 • Komfort: mniejsze tarcie ponieważ nie posiada ligatur
  tylko klapki na zamkach
 • Wizyty Kontrolne: co 8 - 12 tygodni
 • Cena Wizyty Kontrolnej: 150 - 250 PLN

Wybór modelu aparatu ortodontycznego nie jest łatwy, ponieważ z “nową biżuterią” będziemy musieli się zaprzyjaźnić przez kilkanaście najbliższych miesięcy. Warto rozważyć kilka możliwości i wybrać rodzaj aparatu wspólnie z lekarzem prowadzącym nasze leczenie, aby mieć pewność, że dokonaliśmy słusznej decyzji i wybrany rodzaj aparatu spełni nasze oczekiwania. 

Jeżeli masz jakiekolwiek pytanie dotyczące ortodoncji – zapraszamy do kontaktu telefonicznego: +48 730 774 633 lub wyślij wiadomość poprzez naszą stronę internetową! Chętnie odpowiemy na każde zapytanie.

Do zobaczenia w Prime Dental Wrocław!

Słowa Kluczowe:

Aparat ortodontyczny metalowy Wrocław, Aparat ortodontyczny estetyczny Wrocław, Aparat samoligaturujący Wrocław, Aparat samoligaturujący estetyczny Wrocław.