fbpx

Jak dbać o higienę jamy ustnej po założeniu aparatu?

Decyzja o założeniu stałego aparatu ortodontycznego to ważna decyzja w Twoim życiu, a dlaczego? Kilkanaście kolejnych miesięcy aparat będzie Twoim najlepszym przyjacielem lub wrogiem – jeżeli nie zadbasz o prawidłową higienę jamy ustnej. Nie ważne czy posiadasz aparat samoligaturujący czy klasyczny – higiena jamy ustnej w trakcie noszenia aparatu to podstawa!

Prime Dental Blog Higiena z Aparatem Prtodontycznym
Przymocowanie do szkliwa elementów aparatu tj. zamki, a na nich drutu może sprzyjać odkładaniu się większej ilości płytki nazębnej. Aby temu zapobiec należy stosować codzienne zabiegi higieniczne – używając wielu przydatnych produktów stomatologicznych! Jakich? Sprawdź poniżej:

IRYGATOR WODNY

Zacznijmy od irygatora – to urządzenie, które przyda Ci się nie tylko kiedy nosisz aparat czy protezę, to urządzenie jest zawsze przydatne, gdy dbasz o prawidłową higienę jamy ustnej. Po szczotkowaniu i użyciu nici dentystycznych mogą pozostać resztki ukrytego jedzenia, którego nie doczyścisz szczoteczką. W takiej sytuacji na pomoc przybywa irygator! Strumień wody pozwala dotrzeć do niedostępnych szczelin jednocześnie nie naruszając elementów aparatu.

SZCZOTECZKA

Szczotkowanie zębów minimum dwa razy dziennie jest powszechnie znane jednak nosząc aparat ortodontyczny szczególnie ważne jest usuwanie resztek jedzenia po każdym posiłku. Jaką szczoteczkę do zębów wybrać? Polecamy szczoteczki elektryczne bądź soniczne ze specjalną końcówką ortodontyczną, która ułatwi codzienne czyszczenie zębów, ale także części aparatu.

Prime Dental Blog Higiena z Aparatem Prtodontycznym

NIĆ DENTYSTYCZNA

Na rynku występuje duży wybór różnego rodzaju nici dentystycznych. Najważniejsze jest, aby wybrana przez nas nić była przystosowana do aparatów ortodontycznych, a dlaczego? Nić do aparatów ortodontycznych składa się z trzech części: usztywnionej kocówki, puszystej części i klasycznej nici. Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych w trakcie noszenia aparatu wymaga nieco większej wprawy – ważne, aby tą czynność wykonywać zaraz po szczotkowaniu lub używać irygatora wodnego.

SZCZOTECZKI MIĘDZYZĘBOWE

Warto wybrać jak najmniejszy rozmiar, aby doczyścić wąskie przestrzenie międzyzębowe. To mały “pomocnik”, którego warto mieć zawsze ze sobą w torebce czy w plecaku.

PŁYNY DO PŁUKANIA JAMY USTNEJ

Nosząc aparat ortodontyczny znacznie szybciej odkłada się płytka nazębna. Należy stosować płyny do płukania jamy ustnej, minimum 2 razy dziennie po szczotkowaniu zębów. Czy płukanka musi być przeznaczona do aparatów ortodontycznych? Niekoniecznie! Jednak płyny przeznaczone dla osób noszących aparat zawierają większą ilość aktywnych składników antyseptycznych, łagodzą podrażnienia i opóźniają tworzenie płytki nazębnej.

W trakcie leczenia ortodontycznego warto mieć zawsze ze sobą szczoteczkę międzyzębową i małe lusterko. Podczas jedzenia “na mieście” czy posiłków w pracy możesz szybko sprawdzić czy resztki jedzenia nie utknęły pomiędzy aparatem. W aptekach czy w sklepie stomatologicznym dostępne są także zestawy ortodontyczne – w których odnajdziesz wszystkie przydatne akcesoria ortodontyczne.

Noszenie aparatu ortodontycznego wymaga cierpliwości jednak regularne stosowanie zasad higieny może przynieść satysfakcjonujące efekty. Po kilkunastu miesiącach cały Twój trud wynagrodzi Ci piękny uśmiech!