fbpx

Demontaż aparatu ortodontycznego i retainer

Niezbędnym elementem każdego leczenia ortodontycznego są regularne wizyty kontrolne. Przy ostatnich wizytach kontrolnych z niecierpliwością oczekujesz na wyznaczenie kulminacyjnej daty – czyli daty demontażu aparatu ortodontycznego. Czy jest się czego “bać”? Jaki retainer wybrać? Czy po zakończonym leczeniu ortodontycznym wizyty kontrolne są potrzebne? Odpowiedzi odnajdziesz w poniższym wpisie. 

Demontaż Aparatu w Prime Dental

Jak wygląda demontaż aparatu ortodontycznego?

Demontaż aparatu ortodontycznego trwa ok. 90 min i nie ma potrzeby podawania znieczulenia miejscowego pacjentowi, ponieważ zabieg jest bezbolesny. W tym czasie lekarz za pomocą specjalnych narzędzi ściąga łuki oraz ligatury (w zależności od rodzaju aparatu, ponieważ niektóre aparaty nie posiadają ligatur). Kolejnym elementem jest usunięcie zamków na zębach za pomocą kleszczy ortodontycznych, czyli narzędzia ortodontycznego. Wielu pacjentów ma obawy przed ściągnięciem zamków – jednak niepotrzebnie. Doświadczony lekarz usunie zamki szybko i bezboleśnie. Następnie usuwa pozostałości z kleju, poleruje i czyści zęby oraz wykonuje retencję, aby na stałe utrzymać efekt leczenia ortodontycznego.

Demontaż Aparatu Ortodontycznego w Prime Dental

Wizyta higienizacyjna po demontażu aparatu – czy jest potrzebna?

W trakcie leczenia ortodontycznego higiena jamy ustnej jest utrudniona, dlatego też warto po demontażu wybrać się na kompleksową wizytę higienizacyjną. Pani higienistka wykona skaling, a jeżeli powstały przebarwienia w okolicy przyklejonych zamków – także i je usunie. Skaling, piaskowanie, polerowanie, fluoryzacja (zabezpieczenie zębów przed nadwrażliwością) i instruktaż higieny to podstawowe zabiegi, które sprawią, że Twoje zęby po demontażu i higienizacji będą gładkie i lśniące.

Aparat Ortodontyczny Demontaż Prime Dental

Jaki wybrać retainer?

Przy końcowej fazie leczenia, niezbędnym elementem wizyty jest zamontowanie retainera (aparat retencyjny, który ma na celu utrwalenie efektu leczenia ortodontycznego). Do wyboru są dwa rodzaje retainer’ów: stały i ruchomy. Stały retainer to cienki drucik, który zostaje zamontowany do tylnej części zębów w szczęce i w żuchwie. Pacjent nie może wyciągnąć go samodzielnie z jamy ustnej, ponieważ retainer jest przyklejony na stałe specjalnym preparatem na wewnętrznej stronie zębów pacjenta. Natomiast retainer ruchomy – to przeźroczyste nakładki wykonywane w pracowni protetycznej, które możesz samodzielnie zdejmować. W naszej klinice lekarz-ortodonta zaleca retencję stałą i ruchomą, która podwójnie zabezpieczy twoje uzębienie.

Bezbolesny Demontaż Aparatu Ortodontycznego Prime Dental

Jak długo nosić retainer?

Miesiąc? Dwa, a może rok? Okres noszenia retencji uzależniony jest od wieku pacjenta oraz wady (z którą pacjent się zgłosił). Nie ma uniwersalnego czasu noszenia retencji – jest to kwestia bardzo indywidualna. Zdarzają się także sytuacje, że u osoby dorosłej zaleca się noszenie retencji przez całe życie. Po demontażu aparatu ortodontycznego retainer jest koniecznością, ponieważ nienoszenie retencji może doprowadzić do cofnięcia się efektów leczenia.

Czy wizyty kontrolne są niezbędne?

Wizyty kontrolne z retencją są także procesem leczenia. Na pierwszą kontrolę po demontażu aparatu warto zgłosić się już po 3 miesiącach, aby lekarz-ortodonta mógł skontrolować działanie retencji.

Demontaż aparatu ortodontycznego w Prime Dental jest bezbolesnym zabiegiem, który przebiega bardzo sprawnie i w przeciągu 90 minut pozbędziesz się zamków i łuków. Pamiętaj, że noszenie retencji jest koniecznie, jeżeli nie chcesz, aby twoja wada powróciła.